Popularne bajki dla dzieci - Najlepsze, ciekawe i polecane

Popularne bajki dla dzieci - Najlepsze, ciekawe i polecane
Autor Dominik Kucharski
Dominik Kucharski22.12.2023 | 7 min.

Popularne bajki dla dzieci towarzyszą nam od najmłodszych lat. Te animowane i rysunkowe historie nie tylko bawią, ale także uczą ważnych lekcji. W niniejszym artykule przybliżymy Ci najlepsze i najciekawsze bajki, które koniecznie musisz znać. Dowiesz się, które pozycje są klasyką gatunku, a które nowościami godnymi uwagi. Wskażemy też bajki szczególnie polecane przez rodziców i pedagogów. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Bajki uczą empatii, szacunku do innych i promują pozytywne wartości.
 • Niektóre bajki poruszają trudne tematy w bezpieczny i przystępny dla dzieci sposób.
 • Bajki rozwijają wyobraźnię i kreatywność poprzez wciągające historie i barwne bohatery.
 • Dobrze dobrane bajki mogą wesprzeć rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.
 • Bajki uczą języka, logicznego myślenia i pomagają zrozumieć świat.

Najpopularniejsze bajki dla dzieci wszech czasów

Nie ma wątpliwości, że do najpopularniejszych bajek dla dzieci w historii należą te od studia Walta Disneya. Klasyki pokroju "Królewny Śnieżki", "Kopciuszka" czy "Pięknej i Bestii" znają chyba wszyscy. Te bajki od dekad cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń dziecięcych widzów.

Do ulubionych pozycji zaliczają się również "Bambi", "Dumbo" oraz "101 dalmatyńczyków". Te filmy łączą wciągającą fabułę, sympatycznych bohaterów i ponadczasowe wartości. Dlatego tak chętnie do nich wracamy.

Dlaczego akurat te bajki są tak lubiane?

Kluczem do sukcesu Disneya jest uniwersalność przekazu. Te historie, mimo że mają często baśniowy charakter, poruszają realne, ludzkie emocje - miłość, przyjaźń, poczucie wyobcowania. Dzieci mogą utożsamić się z bohaterami. Czerpią też ważne lekcje - odwaga i dobro zwyciężają, a prawdziwi przyjaciele są z nami nawet w najtrudniejszych chwilach.

Nie bez znaczenia są też wspaniałe piosenki, które na stałe wpisały się do kanonu kultury popularnej. Takie przeboje jak "Kiedy zaczyna się ta bajka" czy "Pod słońce już wstało" nucą dzieci w każdym zakątku świata.

Klasyka gatunku - te bajki musisz znać

Oprócz filmów Walta Disneya, są też inne pozycje, które z pewnością można zaliczyć do klasyki bajek dla dzieci. Do tego kanonu należą między innymi:

 • "Muminki"
 • "Miś Uszatek"
 • "Krecik"
 • "Reksio"
 • "Bolek i Lolek"

Są to produkcje, które od lat trwale obecne są w świadomości kilku pokoleń Polaków. Znamy je doskonale z telewizyjnych dobranocek. Znakomita animacja, ciepłe, pełne morałów historie oraz sympatyczni, zapadający w pamięć bohaterowie - oto przepis na dobrą bajkę, która przetrwa próbę czasu.

Czego możemy nauczyć się z tych bajek?

Klasyczne bajki mają tę zaletę, że oprócz rozrywki uczą dzieci cennych lekcji - szacunku dla innych, empatii, doceniania przyjaciół. Poprzez przygody Mumi Trolli, Krecika czy Misia Uszatka młodzi widzowie poznają też wartości takie jak uczciwość, odwaga i pracowitość.

Bajki z morałem mają więc duży wpływ na kształtowanie charakteru dzieci. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat dobierać mądre pozycje, które będą dobrze oddziaływać na ich rozwój społeczno-emocjonalny.

Polecane bajki z morałem dla przedszkolaków

Bajki z morałem pomagają dzieciom lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość. Dostarczają konkretnych przykładów dobrych i złych zachowań oraz ich konsekwencji. Dla najmłodszych widzów szczególnie przydatne będą:

"Świnka Peppa" "Psi patrol"
"Kubusiowe przygodowo-bajkowe ABC" "Super Wings"

Te bajki oprócz dobrej zabawy uczą szacunku do rodzeństwa czy akceptacji różnic indywidualnych. Pokazują, że warto pomagać innym i współpracować. Poprzez barwne historie bohaterów dzieci intuicyjnie wchłaniają lekcję dobroci i uczciwości.

Jak w praktyczny sposób wykorzystać morały z bajek?

Można porozmawiać z przedszkolakami na temat obejrzanej bajki, zapytać o ich ulubionych bohaterów i przeanalizować, jakimi cechami się wyróżniają. Zachęcić maluchy, by brały z nich przykład. Chwalić, gdy uda im się zastosować w praktyce jakąś pożyteczną lekcję - np. podzielić się czymś z rodzeństwem czy kolegą.

Najzabawniejsze bajki animowane dla dzieci

Popularne bajki dla dzieci - Najlepsze, ciekawe i polecane

Oprócz wartości edukacyjnych, bajki mają być przede wszystkim źródłem dobrej zabawy dla najmłodszych. Dlatego także pod tym kątem warto rekomendować dzieciom odpowiednie pozycje.

Do najzabawniejszych propozycji należą kultowi "Shrek", "Madagaskar" czy "Auta". Te animacje wciągają widzów w pełną humoru i zwrotów akcji przygodę barwnych bohaterów. Nie brakuje też tu licznych nawiązań dla dorosłych, więc seans może być dobrą okazją do wspólnej zabawy z dzieckiem.

Nie ulega wątpliwości, że humor to jeden z kluczowych elementów udanej bajki. Dzięki niemu łatwiej przekazać wartościowe treści w atrakcyjnej dla dzieci formie.

Dobra rozrywka daje pozytywną energię

Ulubione bajki pomagają poprawić nastrój nie tylko najmłodszym. Dobry humor dostarczany poprzez te historie udziela się również starszym domownikom. Wspólne wybuchy śmiechu nad kolejnymi gagami z pewnością umacniają więzi rodzinne.

Nikt nie lubi się nudzić, więc stawiajmy na bajki pełne koloru i energii, takie jak "Jak ukraść księżyc" czy "Lego. Przygoda". One na pewno nie pozwolą nikomu zasnąć przed telewizorem!

Bajki, które uczą dobrych wartości

Niektóre fajne bajki w ciekawy sposób przekazują dzieciom cenne lekcje na temat takich wartości, jak miłość, przyjaźń czy szacunek do innych. Możemy tu polecić historie o wrogach, którzy stają się przyjaciółmi - tak jak w "Krainie lodu" czy "Jak wytresować smoka".

Również współczesna animacja "Gnomy rozrabiają" w sympatyczny sposób pokazuje, jak nie należy oceniać książki po okładce i że pod maską oschłości może czaić się dobre serce. Dzieci poprzez emocjonujące przygody bohaterów uczą się jak w praktyce stosować "złotą zasadę" - szanować każdego tak samo, jak chciałyby być szanowane.

Jak wspierać w wychowaniu poprzez bajki?

Po seansie warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jakie lekcje wyniosło z obejrzanej historii i jak można je zastosować w codziennym życiu. Można też zachęcać do naśladowania pozytywnie przedstawionych postaci. Pochwały za dobre uczynki, np. podzielenie się czymś, dodatkowo utrwalają wzorce.

Ulubione bajki naszych czytelników

Na koniec kilka propozycji od naszych czytelników. Rodzice polecają takie bajki, jak:

 • "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"
 • "Calineczka"
 • "Dziwne przygody Koziołka Matołka"

W tych bajkach także nie brakuje ważnych lekcji, a przy tym świetnej zabawy. Barwne losy sympatycznych detektywów i ich zwierzęcych pomocników na pewno nie pozwolą się nudzić. Z kolei przygody Koziołka Matołka uczą, że nie warto zbytnio ufać pozorom i nie należy oceniać innych pochopnie.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie najlepszych bajek dla dzieci będzie dla Ciebie inspiracją przy wyborze kolejnych pozycji do obejrzenia z Twoimi pociechami. Życzymy wielu wspaniałych, pełnych śmiechu i przygód familijnych seansów!

Podsumowanie

W niniejszym artykule przybliżyliśmy Czytelnikom najpopularniejsze bajki dla dzieci, które warto znać. Omówione zostały zarówno ponadczasowe klasyki gatunku, jak i nowsze propozycje godne uwagi.

Przedstawione bajki to pozycje szczególnie polecane przez rodziców i specjalistów. Ich atutem są nie tylko wciągające historie, ale także wartościowy przekaz i pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci.

Mamy nadzieję, że artykuł będzie pomocny przy wyborze fajnych bajek, które zapewnią fantastyczną zabawę, a przy okazji wiele nauczą. Zachęcamy do dzielenia się z nami własnymi propozycjami ulubionych bajek w komentarzach.

Przypominamy, że oprócz rozrywki, istotne jest, by towarzyszyć dzieciom podczas oglądania i rozmawiać z nimi później o przesłaniu danej historii. Wspólne seanse z pewnością jeszcze bardziej zacieśnią więzi rodzinne.

Najczęściej zadawane pytania

Dla dzieci w wieku 2 lat polecamy przede wszystkim krótkie bajeczki z prostymi historiami i wyrazistymi bohaterami, np. "Psi patrol", "Świnka Peppa", "Kacper i przyjaciele". Ważne, by nie przekraczać zalecanego dla tego wieku czasu oglądania ok. 15-20 minut dziennie.

Bajki, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, to przede wszystkim te z morałem. Uczą empatii, szacunku, promują pomaganie innym. Do takich pozycji można zaliczyć "Kubusia Puchatka", "Psi patrol" czy "Muminki".

By sprawdzić, czy bajka jest dobra dla dziecka, warto najpierw samemu obejrzeć ją i ocenić fabułę, treści, animację. Zwrócić uwagę, czy nie ma w niej scen przemocy lub mogących wystraszyć. Przydatne są też opinie innych rodziców.

Bezpieczne strony z legalnymi bajkami online to m.in. Netflix, Player.pl, YouTube Kids, British Council LearnEnglish Kids, cbeebies.com. Wyszukując, warto zwracać uwagę na wiekowe ograniczenia i opinie innych rodziców.

By ograniczyć oglądanie bajek, można wspólnie z dzieckiem ustalić konkretny dzienny limit, a następnie egzekwować tę zasadę konsekwentnie. Warto proponować dziecku atrakcyjne alternatywy - wspólne zabawy, spacery, gry.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy świąteczne romantyczne: Najlepsze komedie i romanse
 2. Prezent dla 8 latki na urodziny - Pomysły na prezent dla dziewczynki 8 lat
 3. Gry planszowe rodzinne - Zabawa dla całej rodziny
 4. Dlaczego 5-letnie dziecko i inne wiekowe grupy dzieci
 5. Bajkowe filmy animowane dla dzieci i dorosłych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dominik Kucharski
Dominik Kucharski

Jestem ojcem trójki dzieci i fanem mody, również tej najmłodszej. Na moim blogu publikuję zestawienia modnych stylizacji dla chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Dzielę się inspiracjami łączenia ubrań i dodatków, by stworzyć codzienny, a jednocześnie stylowy look dla dziecka. Omawiam też najnowsze kolekcje znanych dziecięcych brandów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

DzieciMuzeum i park Harry Pottera w Londynie

Muzeum i park Harry Pottera w Londynie Studio Harrego Pottera Londynie to wyjątkowe miejsce dla fanów Pottera. Zwiedź oryginalne plenery, scenografię i zbiory rekwizytów z filmów o czarodzieju. Poczuj magię Hogwartu spacerując po Pokątnej i sali wejściowej szkoły.