Stwórz magiczne figurki do szopki z plasteliny sam w domu

Wioletta Kucharska.

23 maja 2024

Stwórz magiczne figurki do szopki z plasteliny sam w domu

Figurki do szopki z plasteliny to świetny sposób na wprowadzenie odrobiny magii w te świąteczne przygotowania! Wykonane własnoręcznie z plastelinowych kulek, zwiniętych sznureczków i ozdobione drobnymi materiałami, te małe arcydzieła dodadzą wyjątkowego uroku Twojej szopce bożonarodzeniowej. Zabawa przy ich tworzeniu z pewnością zintegruje całą rodzinę i dostarczy mnóstwa radości. Daj się ponieść swojej kreatywności i stwórz niepowtarzalne figurki wypełniając dom świątecznym duchem!

Kluczowe wnioski:
 • Tworzenie figurek do szopki z plasteliny to świetna rodzinna zabawa. Zaangażujcie w nią całą rodzinę!
 • Doskonała okazja na rozwinięcie kreatywności i manualnych talentów.
 • Własnoręcznie wykonane figurki dodadzą niepowtarzalnego uroku Waszej szopce.
 • To przyjemny sposób na wprowadzenie odrobiny magii i świątecznego nastroju do Waszego domu.
 • Figurki mogą stać się wyjątkową ozdobą, a ich tworzenie wesołym rodzinnym zajęciem.

Kreatywne figurki do szopki z plasteliny krok po kroku

Przygotowywanie figurek do szopki z plasteliny to fantastyczny sposób na spędzenie czasu z rodziną w świątecznej atmosferze. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie, a radość jaką przynosi wspólna praca i efekt końcowy są nie do przecenienia. Pierwszym krokiem będzie zebranie wszystkich potrzebnych materiałów.

Następnie podzielcie plastelinę na części i zróbcie z niej małe kulki – to będą zarysy Waszych postaci. Kształtujcie je wedle uznania – możecie tworzyć ludzkie figurki, zwierzątka czy przedmioty charakterystyczne dla szopek. Nie krępujcie swojej wyobraźni i pozwólcie jej się rozwinąć!

Gdy już przybiorą pożądany kształt, możecie zacząć szczegółowe ozdabianie figurek. Użyjcie do tego celu kolorowych płatków, muszelek, guziczków, sznureczków i wszelkich innych materiałów, które Wam się spodobają. Im więcej detali, tym figurki do szopki będą bardziej urozmaicone i ciekawsze.

Na koniec możecie pokusić się o pomalowanie swoich dzieł farbami plakatowymi lub brokatem. W ten sposób zyskają one niepowtarzalny charakter i urok. Cieszyć się będziecie mogli dziełem swoich rąk przez cały okres świąteczny.

Figurki do szopki z plasteliny - narzędzia potrzebne

Wykonanie pięknych, ręcznie robionych figurek do szopki z plasteliny nie jest zbyt skomplikowane, jednak wymaga wcześniejszego przygotowania odpowiednich materiałów. Podstawą będzie oczywiście plastyczna masa plastyczna w różnych kolorach – możecie zdecydować się na zakup gotowych zestawów lub rodzinnych opakowań zawierających większe ilości poszczególnych barw.

Pomocne będą też różnego rodzaju ozdoby i materiały do dekoracji figurek, np. koraliki, cekiny, wstążki, kawałki materiałów, muszelki lub małe guziczki. Jeśli macie w domu jakieś niewykorzystane resztki mogą się świetnie sprawdzić do tego celu.

Przyda się także klej lub pastylka mocująca do trwalszego przymocowywania dekoracji. Można też wykorzystać małe patyczki lub druty do usztywniania konstrukcji figurek. Niezbędne będą także nożyczki i sztywny podkład do pracy.

 • Plastyczna masa plastyczna w różnych kolorach
 • Ozdoby i materiały do dekoracji: koraliki, cekiny, wstążki, kawałki materiału, muszelki, guziki
 • Klej lub pastylka mocująca
 • Patyczki lub druty do usztywniania konstrukcji
 • Nożyczki, sztywny podkład do pracy

Warto wcześniej rozejrzeć się w domu, co ciekawego możecie wykorzystać do przygotowania pięknych, oryginalnych figurek do szopki. Im więcej materiałów będziecie mieć pod ręką, tym ciekawsze kreacje uda Wam się stworzyć!

Czytaj więcej: Jak nauczyć się czytać cyrylicę - skuteczne metody nauki

Figurki do szopki z plasteliny - pomysły na postacie

Tworząc figurki do szopki z plasteliny można dać upust swojej kreatywności i stworzyć wyjątkowe kompozycje. Najpopularniejszym pomysłem będą oczywiście postacie obecne w tradycyjnych szopkach, jak Święta Rodzina, Trzej Królowie, pastuszkowie czy zwierzątka obecne przy narodzinach Dzieciątka.

Możecie jednak pójść o krok dalej i dodać do tej scenerii postacie ze swojej wyobraźni – elfy, skrzaty, aniołki i inne bajkowe istoty z pewnością dodadzą magicznego uroku całej aranżacji. Pomyślcie także o współczesnych postaciach, takich jak Gwiazdor, Renifer czy Bałwanek.

Innym ciekawym pomysłem może być stworzenie miniaturowych domków, lamp, płotków i innych detali charakterystycznych dla szopek lub świątecznych wiosek. Wprawiając je w ruch możecie nawet zainscenizować całą małą inscenizację!

Jeśli uwielbianie tworzyć rzeczy z myślą o drugiej osobie, spróbujcie zrobić figurki do szopki przedstawiające członków Waszej rodziny. Będzie to piękna, unikalna pamiątka i świadectwo kreatywności dzieci dla rodziców.

Dodatkowe inspiracje na z czego zrobić figurki do szopki:

 • Zwierzątka: owce, osły, woły, lamy, kury
 • Rośliny: krzewy, choinki, kwiaty
 • Przedmioty codziennego użytku: wiadra, doniczki, narzędzia
 • Fantazyjne stworzenia: jednorożce, smoki, centaury

Samodzielne tworzenie figurek do szopki z plasteliny

Zdjęcie Stwórz magiczne figurki do szopki z plasteliny sam w domu

Gdy już macie pomysły na postacie i rekwizyty, możecie przystąpić do samodzielnego tworzenia figurek do szopki z plasteliny. Warto zacząć od przygotowania powierzchni do pracy – najlepiej użyć sztywnego podkładu, aby mieć stabilne podłoże.

Następnie wygniatamy z plasteliny kształty przypominające pożądane postacie czy przedmioty. Nie muszą być od razu perfekcyjne, najważniejsze żeby oddać ich ogólny zarys i rozmiary. Później możecie dołożyć detale.

Kiedy bazowa konstrukcja jest gotowa, nadszedł czas na dalszą obróbkę. Możecie wymodelować szczegóły, takie jak twarze, ręce, elementy ubrań czy charakterystyczne cechy danej postaci lub przedmiotu.

Nie bójcie się mieszać różnych kolorów plasteliny, nakładać ich na siebie lub wykorzystywać pomocniczych patyczków czy druików do podtrzymywania kształtów. Im większy będziecie mieć wachlarz materiałów, tym ciekawsze rezultaty uda się osiągnąć.

Podsumowanie

Wykonanie pięknych figurek do szopki z plasteliny to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną w świątecznej atmosferze. Zebrawszy niezbędne materiały, takie jak kolorowe plasteliny, ozdoby, kleje i podkłady do pracy, możemy puścić wodze fantazji i stworzyć niepowtarzalne dzieła inspirowane tradycyjnymi lub nowoczesnymi motywami.

Źródłem pomysłów na z czego zrobić figurki do szopki może być otaczający nas świat – ludzie, zwierzęta, rośliny, ale też baśniowe stwory. Dzięki kreatywności i zaangażowaniu całej rodziny, powstanie niezwykła kompozycja, która przez lata będzie piękną pamiątką tych wyjątkowych chwil.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy świąteczne romantyczne: Najlepsze komedie i romanse
 2. Jak zrobić żabę: Jak stworzyć sympatyczną żabę z plasteliny?
 3. Co zrobić na dzień babci - serca z masy solnej na tą okazje
 4. Litery z obrazkami do druku: najlepsza nauka przez zabawę
 5. Najlepsze filmy rodzinne - familijne komedie, kino familijne

Najczęstsze pytania

Podstawą są kolorowe plasteliny, ale dodatkowo warto zaopatrzyć się w ozdoby takie jak koraliki, cekiny, muszelki, kawałki materiałów czy guziczki. Przydadzą się również klej lub pastylka mocująca, patyczki do konstrukcji oraz nożyczki i sztywny podkład do pracy.

Tradycyjne postacie to Święta Rodzina, Trzej Królowie, pastuszkowie i zwierzęta. Można także puścić wodze fantazji i dodać elfy, skrzaty, aniołki czy współczesne postacie jak Gwiazdor czy Bałwanek. Ciekawym pomysłem jest też stworzenie członków własnej rodziny z plasteliny.

Wcale nie! To świetna zabawa dla całej rodziny, w trakcie której można rozwinąć swoją kreatywność i umiejętności manualne. Wystarczy wcześniej przygotować odpowiednie materiały, następnie ugniatać plastelinę na pożądane kształty, a na końcu ozdobić gotowe figurki różnymi dodatkami.

Do tego celu najlepiej użyć kleju lub pastylki mocującej. Można także wykorzystać patyczki lub druty, które usztywnią konstrukcję i umocnią poszczególne części figurek. W ten sposób unikniemy ich rozpadania się podczas ekspozycji.

Dobrej jakości plastyczna masa plastyczna jest bardzo trwałym materiałem, więc przy odpowiednim przechowywaniu i obchodzie się z nią, figurki mogą przetrwać wiele sezonów świątecznych. Najlepiej zabezpieczyć je przed wilgocią i wysoką temperaturą.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Autor Wioletta Kucharska
Wioletta Kucharska

Jestem mamą dwójki dzieci i od zawsze interesowałam się modą, również tą dziecięcą. Prowadzę bloga poświęconego najnowszym trendom w ubiorach i akcesoriach dla najmłodszych. Publikuję inspiracje stylizacji dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku. Daję praktyczne wskazówki dotyczące zakupów ubrań dla maluchów. Omawiam wygodne i modne fasony, materiały przyjazne dla skóry dziecka oraz dodatki ułatwiające codzienne życie z maluchem. Na blogu znajdziecie też recenzje ubranków i akcesoriów znanych marek od osoby, która na co dzień mierzy się z wyzwaniami modowymi podczas wychowywania dzieci. Zapraszam do śledzenia bloga!

Napisz komentarz

Polecane artykuły