Zabawki dla dzieci 18 miesięcy - najlepsze prezenty

Zabawki dla dzieci 18 miesięcy - najlepsze prezenty
Autor Dominik Kucharski
Dominik Kucharski22.12.2023 | 7 min.

Zabawki na 18 miesięcy to idealny prezent dla dzieci w tym wieku. Warto wybierać zabawki, które pobudzają rozwój malucha i zapewniają mu rozrywkę. Sprawdź, jakie zabawki sprawdzą się najlepiej i będą ulubionymi towarzyszami zabaw małego odkrywcy świata.

Kluczowe wnioski:
 • Zabawki budujące motorykę pomogą dziecku rozwijać sprawność ruchową.
 • Klocki i układanki stymulują kreatywność i logiczne myślenie malucha.
 • Maskotki i pluszaki dają poczucie bezpieczeństwa i towarzyszą przy zasypianiu.
 • Zabawki edukacyjne ułatwiają naukę kolorów, kształtów i liczb.
 • Zabawki plastyczne rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne dziecka.

Zabawki rozwijające mowę dziecka

Zabawki dla dziecka 18 miesięcy powinny stymulować rozwój mowy. W tym wieku maluch zaczyna mówić pierwsze słowa i warto to wspierać, by poszerzać jego słownictwo. Świetnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju książeczki, puzzle ze zwierzątkami, pojazdami czy postaciami z bajek. Dziecko będzie powtarzać nowe słowa i nazywać przedmioty na obrazkach.

Polecane są także zabawki typu xylofon, grzechotki, bębenki i inne instrumenty. Hałasując i naśladując dźwięki zwierząt, maluch ćwiczy aparat mowy. Można kupić specjalne zestawy z mikrofonem, by dziecko mogło śpiewać ulubione piosenki.

Interaktywne zabawki mówiące

Coraz popularniejsze są interaktywne zabawki mówiące, np. pluszowe zwierzątka. Reagują one na dotyk, ruch, hałas i mówią frazy zachęcające do zabawy. Uczą podstawowych słów i melodyjek, rozwijając mowę oraz słuch u niemowlaka.

Warto stawiać na zabawki wielofunkcyjne, które pobudzą wiele zmysłów. Kolorowe klocki do wkładania, układanki puzzle i książeczki zachęcą malucha do mówienia nowych wyrazów i ćwiczenia wymowy.

Zabawki budujące motorykę małą

Rozwój motoryki małej u dzieci 18 miesięcy jest kluczowy, by w przyszłości mogły sprawnie posługiwać się dłońmi. Chwytanie drobnych elementów i manipulowanie nimi wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową.

Świetnie sprawdzą się klocki, kredki, plastelina, puzzle i układanki z małymi elementami. Można też kupić specjalne zabawki z zatrzaskami, guzikami, sznurkami.

Rozwijanie sprawności palców

Dobrze jest zadbać o rozwijanie sprawności palców, bo od nich zależy precyzja ruchów. Bardzo przydatne będą tutaj zabawki typu labirynty z kulkami, ściany wspinaczkowe dla małych alpinistów czy sensoryczne piłki i kule.

Można także bawić się z maluchem w zakręcanie i odkręcanie plastikowych nakrętek. Wszelkie ćwiczenia manualne, ugniatanie i wyrabianie plasteliny będą świetną zabawą rozwijającą sprawność dłoni.

Klocki i układanki dla dzieci 18 miesięcy

Wśród prezentów dla 18 miesięcznego dziecka nie może zabraknąć klocków i układanek. To świetne zabawki dla dzieci 18m+, które rozwijają zdolności manualne, koncentrację, cierpliwość i kreatywność.

Dobrze jest wybierać zabawki dostosowane do poziomu rozwojowego dziecka. Na początku sprawdzą się duże, kolorowe klocki do prostego układania wież i budowli. Z czasem można przejść do bardziej zaawansowanych klocków, umożliwiających tworzenie konstrukcji według własnego pomysłu.

Klocki typu Lego Różne kształty i kolory
Układanki puzzle Motywy zwierząt, pojazdów

Ciekawą odmianą są też układanki puzzle, które rozwijają myślenie przestrzenne i logiczne. Można zacząć od prostych puzzli z niewielką ilością elementów, stopniowo przechodząc do trudniejszych.

Zabawki edukacyjne pomagające się uczyć

Zabawki dla dzieci 18 miesięcy - najlepsze prezenty

Zabawki edukacyjne to świetny sposób na naukę przez zabawę. Wiek 18 miesięcy to dobry moment, by zacząć stymulować rozwój intelektualny dziecka i poszerzać jego wiedzę o świecie.

Dobre będą kolorowe książeczki, układanki z literkami i cyframi, sensoryczne tabliczki z guzikami. Można też kupić specjalne zestawy do nauki – klocki z literami, gumowe zwierzątka z cyframi itp.

Interaktywne zabawki edukacyjne

Na rynku dostępne są interaktywne zabawki edukacyjne, które uczyć kolorów, kształtów i liczenia. To tablety z grami, mówiące zwierzątka czy klocki. Reagują one na dotyk dziecka i podają proste informacje, rozwijając jego świadomość.

Można też wpleść elementy edukacji w codzienną zabawę, np. licząc z dzieckiem schody czy oglądając książeczki ze zwierzętami. Ważne, by nowe umiejętności przyswajało przez praktykę i dobrą zabawę.

Bezpieczne zabawki plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne rozwijają kreatywność i zdolności manualne dziecka, jednocześnie dostarczając mu frajdy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by były bezpieczne i dostosowane do niemowlęcia.

Sprawdzą się kolorowe kredki, plastelina, akwarele (bezpieczne, jadalne) i figurki do przyklejania. Można kupić specjalne zestawy ze sztalugami, stemplami, obrazkami do pokolorowania. Zachęcają one do samodzielnej ekspresji i tworzenia pierwszych „dzieł sztuki”.

Najważniejsze to pozwolić dziecku tworzyć swobodnie i chwalić za wkładaną pracę i pomysłowość.

Trzeba tylko zachować ostrożność, by maluch nie włożył do buzi drobnych, łatwych do połknięcia elementów. Dlatego przy wyborze kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem.

Miękkie maskotki i pluszaki dla niemowląt

Miękkie maskotki i pluszaki to nieodłączni towarzysze dziecięcych zabaw i snów. Dla niemowląt są one źródłem pocieszenia i bezpieczeństwa, a podczas zasypiania zapewniają komfort.

Pluszowe zwierzątka, lalki, poduszki w kształcie serca – to tylko niektóre z miękkich przytulanek godnych polecenia. Ważne, by były bezpieczne, wykonane z przyjaznych dla skóry tkanin i nadające się do prania.

Taki ulubiony miś czy kot będzie towarzyszyć dziecku w nauce samodzielnego zasypiania. Przytulanie go, głaskanie i nazywanie poszczególnych części ciała wpłynie też pozytywnie na rozwój mowy malucha.

 • Różnorodność kształtów i kolorów
 • Hippoalergiczne materiały

Warto pozwolić dziecku samodzielnie wybrać maskotkę, która przypadnie mu do gustu. Przywiązanie emocjonalne do ulubionej zabawki zostanie z nim na długie lata!

Podsumowanie

Wybierając zabawki dla dziecka 18 miesięcy, warto postawić na takie, które stymulować będą jego rozwój. Różnorodne klocki, puzzle i książeczki zachęcą malucha do mówienia nowych słów, ćwicząc jego mowę. Z kolei zabawy plastyczne, ugniatanie plasteliny czy układanki rozwiną motorykę małą i zdolności manualne.

Istotny jest także wybór prezentu dla 18 miesięcznego dziecka, który zapewni mu frajdę i będzie bezpieczną zabawką do nauki przez zabawę. Kolorowe, interaktywne gadżety, klocki z literkami i liczbami pozytywnie wpłyną na rozwój umysłowy malucha. Nie można też zapomnieć o ulubionej maskotce, która zapewni poczucie bezpieczeństwa.

Na rynku dostępna jest szeroka gama zabawek dla dzieci 18m+. Od podstawowych klocków, przez sensoryczne piłki i puzzle, aż po nowoczesne gadżety elektroniczne zachęcające do nauki. Dobór zabawek warto dostosować do poziomu rozwoju dziecka i stopniowo zwiększać ich trudność w miarę zdobywania nowych umiejętności.

Najważniejsze to pozwolić maluchowi na samodzielną i kreatywną zabawę, okazując zainteresowanie i doceniając jego starania. Wspólna przyjemność i nauka przez praktykę z pewnością zaowocują wieloma umiejętnościami przydatnymi w dalszym życiu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy świąteczne romantyczne: Najlepsze komedie i romanse
 2. Najlepsze filmy rodzinne - familijne komedie, kino familijne
 3. Popularne bajki dla dzieci - Najlepsze, ciekawe i polecane
 4. Dlaczego 5-letnie dziecko i inne wiekowe grupy dzieci
 5. Bajkowe filmy animowane dla dzieci i dorosłych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dominik Kucharski
Dominik Kucharski

Jestem ojcem trójki dzieci i fanem mody, również tej najmłodszej. Na moim blogu publikuję zestawienia modnych stylizacji dla chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Dzielę się inspiracjami łączenia ubrań i dodatków, by stworzyć codzienny, a jednocześnie stylowy look dla dziecka. Omawiam też najnowsze kolekcje znanych dziecięcych brandów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

DzieciMuzeum i park Harry Pottera w Londynie

Muzeum i park Harry Pottera w Londynie Studio Harrego Pottera Londynie to wyjątkowe miejsce dla fanów Pottera. Zwiedź oryginalne plenery, scenografię i zbiory rekwizytów z filmów o czarodzieju. Poczuj magię Hogwartu spacerując po Pokątnej i sali wejściowej szkoły.