Kalendarz skoków rozwojowych - Tabela skoków rozwojowych - Skoki rozwojowe u niemowląt

Kalendarz skoków rozwojowych - Tabela skoków rozwojowych - Skoki rozwojowe u niemowląt
Autor Dominik Kucharski
Dominik Kucharski24.12.2023 | 7 min.

Skok rozwojowy kalendarz to niezbędna wiedza dla każdego rodzica małego dziecka. W naszym poradniku znajdziesz szczegółowy opis poszczególnych etapów rozwoju niemowlęcia oraz umiejętności, które Twoja pociecha powinna opanować do 1, 3, 6, 9 i 12 miesiąca życia.

Kluczowe wnioski:
 • Skoki rozwojowe to okresy szybszego rozwoju umysłowego i fizycznego niemowląt.
 • Znajomość kalendarza skoków rozwojowych pozwoli Ci lepiej zrozumieć potrzeby dziecka.
 • Warto obserwować rozwój malucha i reagować, gdy pojawiają się opóźnienia.
 • Między skokami także zachodzą intensywne zmiany - wspieraj rozwój dziecka na bieżąco.
 • Sprawdź, czego możesz oczekiwać od swojej pociechy w kolejnych miesiącach życia.

Skok rozwojowy niemowlęcia - kiedy się pojawia

Skoki rozwojowe to okresy intensywniejszego rozwoju u niemowląt, które pojawiają się mniej więcej co 3-4 miesiące. Oznaczają one znaczący postęp w rozwoju psychoruchowym malucha. Skoki rozwojowe trwają zwykle 2-6 tygodni, po czym dynamika rozwoju na jakiś czas spowalnia.

Wyróżnia się 10 podstawowych skoków rozwojowych występujących w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia. Oto one:

 • 1 miesiąc życia
 • 3 miesiąc życia
 • 5 miesiąc życia
 • 7 miesiąc życia
 • 9 miesiąc życia
 • 12 miesiąc życia
 • 15 miesiąc życia
 • 18 miesiąc życia

Jak widać, część z tych skoków pokrywa się z powszechnie znanymi „kamieniami milowymi” w rozwoju dziecka, np. zaczynaniem raczkowania czy stawianiem pierwszych kroków. Warto jednak pamiętać, że oprócz tych spektakularnych umiejętności w czasie skoków rozwojowych dokonują się też mniej widoczne, ale bardzo istotne zmiany w mózgu i psychice malucha.

Co dokładnie dzieje się podczas skoku rozwojowego?

Podczas skoku rozwojowego w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia nerwowe, umożliwiające intensywny rozwój nowych sprawności ruchowych i umysłowych. Maleństwo zaczyna np. lepiej kontrolować ruchy swojego ciała, rozumieć otaczający je świat i efektywniej się z nim komunikować.

To fascynujący proces, który pozwala niemowlęciu w stosunkowo krótkim czasie opanować całkiem spory zakres nowych umiejętności. Jednak tak szybki rozwój bywa też męczący, dlatego skoki rozwojowe często wiążą się ze wzmożoną drażliwością i płaczliwością malucha. Warto o tym pamiętać i otaczać dziecko dodatkową troską w tym okresie.

Kluczowe umiejętności w poszczególnych miesiącach

Aby dobrze zrozumieć dynamikę rozwoju dziecka, przydatna jest tabela skoków rozwojowych z konkretnymi umiejętnościami, które maluch nabywa w kolejnych miesiącach życia.

Wiek Kluczowe umiejętności
1 miesiąc Podnosi główkę leżąc na brzuchu, skupia wzrok na twarzy rodzica
3 miesiące Przekręca się z pleców na brzuch, śmieje się na głos
6 miesięcy Siada bez podpory, raczkuje

Jak widać z powyższych przykładów, skoki rozwojowe przynoszą ze sobą ogromny postęp w motoryce i interakcjach społecznych malucha. Śledzenie tych zmian pozwala rodzicom docenić szybkość rozwoju ich dziecka oraz dostosować opiekę i zabawy do jego aktualnych możliwości.

Co jeszcze zmienia się podczas skoku rozwojowego?

Oprócz nowo nabytych konkretnych umiejętności, w czasie skoku rozwojowego zmienia się też ogólne funkcjonowanie dziecka:

 • Zwiększa się czujność i aktywność malucha
 • Poprawia się koncentracja i zdolność uczenia się
 • Rozwija się pamięć dziecka
 • Maluch chętniej nawiązuje interakcje z otoczeniem

Skok rozwojowy to zatem nie tylko „skok ilościowy”, czyli opanowanie konkretnych nowych umiejętności, ale też „skok jakościowy” - poprawa ogólnego funkcjonowania mózgu i psychiki dziecka.

Wpływ skoków rozwojowych na zachowanie dziecka

Intensywny rozwój w czasie skoku rozwojowego bywa ekscytujący, ale też męczący zarówno dla dziecka, jak i dla jego opiekunów. W tym okresie maluch może być bardziej pobudliwy, drażliwy i płaczliwy. Mogą pojawić się też zaburzenia snu oraz zmiany w rytmie jedzenia.

Nie należy się tym jednak zbytnio martwić - to normalne objawy towarzyszące skokowi rozwojowemu. Warto za to otaczać maleństwo dodatkową czułością i wyrozumiałością w tym intensywnym dla niego czasie oraz zadbać o to, by w ciągu dnia miało wystarczająco dużo okazji do snu.

Kiedy niepokoić się zachowaniem dziecka?

Choć zmiany w zachowaniu są wpisane w specyfikę skoków rozwojowych, warto obserwować swoją pociechę i reagować, gdy:

 • Drażliwość i płacz nie ustępują po 2-3 tygodniach
 • Dziecko wyraźnie traci apetyt i chudnie
 • Pojawiają się zachowania autoagresywne (drapanie, uderzanie głową)

W takich przypadkach konieczna może być konsultacja z pediatrą lub psychologiem dziecięcym, aby wykluczyć bardziej poważne przyczyny złego samopoczucia malucha.

Jak wspomagać rozwój dziecka między skokami

Kalendarz skoków rozwojowych - Tabela skoków rozwojowych - Skoki rozwojowe u niemowląt

Kalendarz skoków rozwojowych nie oznacza, że rozwój dziecka zatrzymuje się między kolejnymi skokami. Wręcz przeciwnie, również w tych okresach w mózgu malucha neurytwarzają się nowe połączenia, choć nieco wolniej niż podczas skoków.

Dlatego tak ważne jest, aby wspierać rozwój dziecka nie tylko w czasie intensywnych skoków, ale też pomiędzy nimi. Jak to robić? Przede wszystkim poprzez dużo bezpośrednich interakcji, czytanie książeczek, opowiadanie o tym, co Was otacza oraz zabawy rozwijające motorykę małą i dużą.

Jak stymulować rozwój dziecka przez zabawę?

Oto kilka pomysłów na zabawy wspierające rozwój Twojej pociechy:

 • Zabawy piłką, klockami i pchełkami
 • Układanie wież i piramid z klocków
 • Zabawy w chowanego, kuku
 • Czytanie książeczek i opowiadanie historyjek
 • Zabawy z instrumentami muzycznymi
 • puzzle, układanki, kolorowanki

Zwracaj uwagę, które zabawy najbardziej przypadają do gustu Twojemu maluchowi i pozwalaj mu się nimi bawić, jednocześnie stopniowo zwiększając ich trudność. Angażuj się też aktywnie w te zabawy - wspólna radość i dobra zabawa z rodzicem są dla rozwoju dziecka nie do przecenienia!

Co powinien umieć Twój maluch w wieku 6, 9 i 12 miesięcy

Dla wielu rodziców jednym z najbardziej nurtujących pytań jest: czy rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo? I tu z pomocą przychodzi Tabela skoków rozwojowych, dzięki której mogą sprawdzić, jakich konkretnie umiejętności mogą oczekiwać po swojej pociesze w danym wieku.

Oto kilka przykładów kluczowych umiejętności, jakie maluch powinien opanować w wieku:

 • 6 miesięcy: siada bez podparcia, raczkuje
 • 9 miesięcy: wstaje chwytając się mebli, mówi „mama”, „tata”
 • 12 miesięcy: stawia samodzielne kroki, wykonuje proste polecenia

Jeśli Twoja pociecha wyraźnie odstaje od takich orientacyjnych kamieni milowych, dobrze jest skonsultować to ze specjalistą, aby upewnić się, że rozwój przebiega prawidłowo lub odpowiednio wcześnie rozpocząć ewentualną stymulację.

Podsumowanie

Skoki rozwojowe to okresy szybszego rozwoju u niemowląt, które występują mniej więcej co 3-4 miesiące. Dzięki znajomości kalendarza skoków rozwojowych i tabeli skoków rozwojowych rodzice mogą śledzić rozwój dziecka i dostrzegać ewentualne nieprawidłowości.

Skoki rozwojowe przynoszą ze sobą ogromny postęp w rozwoju motoryki i umiejętności poznawczych, jednak bywają też męczące dla malucha. Warto więc otaczać dziecko dodatkową troską podczas tych intensywnych zmian i stymulować jego rozwój także między kolejnymi skokami rozwojowymi.

Rodzice często zadają sobie pytanie, czy rozwój ich dziecka przebiega prawidłowo. Pomocna jest tu tabela skoków rozwojowych, dzięki której można sprawdzić, jakich konkretnych umiejętności należy oczekiwać po maluchu w danym wieku.

Znajomość specyfiki kolejnych skoków rozwojowych niemowląt i zmian zachodzących w ich trakcie pozwala rodzicom być świadomymi obserwatorami i aktywnymi uczestnikami rozwoju własnego dziecka.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy świąteczne romantyczne: Najlepsze komedie i romanse
 2. Prezent dla 8 latki na urodziny - Pomysły na prezent dla dziewczynki 8 lat
 3. Popularne bajki dla dzieci - Najlepsze, ciekawe i polecane
 4. Dlaczego 5-letnie dziecko i inne wiekowe grupy dzieci
 5. Bajkowe filmy animowane dla dzieci i dorosłych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dominik Kucharski
Dominik Kucharski

Jestem ojcem trójki dzieci i fanem mody, również tej najmłodszej. Na moim blogu publikuję zestawienia modnych stylizacji dla chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Dzielę się inspiracjami łączenia ubrań i dodatków, by stworzyć codzienny, a jednocześnie stylowy look dla dziecka. Omawiam też najnowsze kolekcje znanych dziecięcych brandów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły